SIFFC Trophy Winners

 

1 - JOHN HAWKINS TROPHY - ROOKIE OF THE YEAR
2 - CANTERBURY  RACING SCHOOL- TOP  GUN  TROPHY   
3 - KEITH LANEY TROPHY- MOST  IMPROVED  DRIVER
4 - PERFORMANCE ENGINE CENTRE- MECHANIC  OF  THE  YEAR

5 - SIFF  TROPHY - BEST  PREPARED  TEAM
6 - SIFF  TROPHY - BEST  PREPARED  CAR
7 - FLEXOPLAS  CUP - KING   OF  RUAPUNA
8 - MOBIL  CUP SPORTS - PERSON  OF  THE  YEAR
9 - MANN  FAMILY -  HALF TON  CUP
10 - CHAOS CUP
11 - SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP:  1st -  OVERALL  CHAMPIONSHIP
12 - 301 MAIN  SOUTH  ROAD  CUP : 2nd -  OVERALL   CHAMPIONSHIP
13 - SIFF  CLUB   TROPHY: 3rd  -  OVERALL  CHAMPIONSHIP
14 - DUNLOP  MOTORSPORT  CUP: 1st  -   CLASS  1  CHAMPIONSHIP
15 - SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP : 2nd   -  CLASS   1  CHAMPIONSHIP
16 - SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY: 3rd -  CLASS 1  CHAMPIONSHIP
17 - FORMULA  LIBRE  CUP: 1st -  CLASS  2   CHAMPIONSHIP
18 - BATCHELOR  MOTORS  CUP: 2nd -  CLASS  2  CHAMPIONSHIP
19 - ALLISON  CARRIERS  CUP: 3rd -  CLASS 2  CHAMPIONSHIP
20 - JOHNNY  JOHNSTON  MEMORIAL  CUP: 1st  -  CLASS 3  CHAMPIONSHIP
21 - SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY: 2nd -  CLASS  3  CHAMPIONSHIP
22 - SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP : 3rd  -   CLASS  3  CHAMPIONSHIP
23 - TEAM  HUTCHINSON  FORD  CUP  - BEST  SIFF  PERFORMANCE  IN  NATIONAL  FF CHAMPIONSHIP
24 - CANTERBURY  CARS  4WD  CUP - 2nd  BEST  PERFORMANCE  IN  NATIONAL   FF  CHAMPIONSHIP
25 - WALTHAM  CUP - 3rd  BEST  SIFF  PERFORMANCE  IN  NATIONAL  FF  CHAMPIONSHIP
26 - AVON  CITY  FORD  CUP - BEST  SIFF  CLASS  2  PERFORMANCE  IN  NAT. FF  CHAMPIONSHIP

27 - SOUTH   ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY - BEST  SIFF  CLASS  3  PERFORMANCE   IN  NAT.  FF  CHAMPIONSHIP

 

1- JOHN HAWKINS TROPHY - ROOKIE OF THE YEAR

 

1994    Greg Tulett

1995    Bruce Henley

1996    Leroy Stevenson

1997    Ian Bisman

1998    Peter Faul

1999    Brent Collins

2001    Daniel Gaunt

2002    Wayne Colville

2003    Ryan Millen

2004    James Mitchell

2005    David Arrowsmith / Craig McRae

2006    Nick Donaldson

2007    Caine Lobb

2008    Stefan Webling

2009    Matt Williams

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty.e/quake.

2012    Michael Collins

2013    James Munro

2014    Jamie Conroy

2015    Taylor Cockerton

2016    Jordan Michels

2017    Liam Lawson

2- KEITH   LANEY   TROPHY

MOST  IMPROVED  DRIVER

 

1981    Shaun Austin

1982    John Crawford

1983    Ian MacDonald

1984    Andrew McElrea

1985    Philip Butcher

1986    Chris Hyde

1987    Paul Larsen

1988    Grant Milligan

1989    Paul Walker

1990    John Douglas

1991    Jim Spillane

1992    Shane Drake

1993    Chris Bird

1994    Greg Tulett

1995    John Glegg

1996    Steve Donaldson

1997    Leroy Stevenson

1998    Abba  Cogan

1999    John Mann

2000    Mark Munro

2001    Todd Stewart

2002    Carmen Doran / Marc Doran

2003    Jason Greer

2004    Marc Doran

2005    Gary Lovie

2006    Gordon McIntyre

2007    Adam Reid

2008    Damon Leitch

2009    Hamish Mosley

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Michael Collins

2013    Russ Noble

2014    Laurie Henderson

2015    Ethan Anderson

2016    Jordan Michels

2017    James Dicey

SIFF  TROPHY 

BEST  PREPARED  TEAM

 

1994    Mobil 1 Formula Ford Team

1995    Mobil 1 Formula Ford Team

1996    Mobil 1 Formula Ford Team

1997    Canterbury Racing School

1998    Canterbury Racing School

1999    Canterbury Racing School

2000    Canterbury Racing School

2001    Donaldson Team

2002    Canterbury Racing School

2003    Canterbury Racing School

2004    Colville Team

2005    Steve Edwards

2006    Donaldson Team

2007    Donaldson Team

2008    Whelan /  Motorsport Solutions

2009    Donaldson Team

2010    Motorsport Solutions\

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Collins Team

2013    Munro / Neale Team

2014    Richard Conroy

2015    Collins Team

2016    Evolution Motorsport – Rick Michels

2017    Evolution Motorsport – Rick Michels

MOBIL  CUP

SPORTS   PERSON  OF  THE  YEAR

 

1995    Dave Robertson

1996    Endel Johnson

1997    Mike Collins

1998    John & Trish Crawford

1999    Hilary Atley

2000    Stan Redmond

2001    Noel Atley

2002    Royce Bayer

2003    Greg & Karolan Doran

2004    Steve Edwards

2005    Dave Arrowsmith

2006    Robert Toshach

2007    Simon Grace

2008    Jamie McNee

2009    Steve Heffernan

2010    Mark Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Lin Bisman

2013    Russ Noble

2014    Roger McKenzie

2015    Derek Wilson

2016    Derek Wilson

2017    Russ Noble

CHAOS CUP

           

2014    Steve Heffernan

2015    Derek Wilson

2016    Trevor Stiles

2017    Julie Jennings

SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP

1st -  OVERALL  CHAMPIONSHIP

 

1981    Grant Gibson                               

1982    Jeff Pascoe

1983    John Crawford

1984    John Crawford

1985    Andy McElrea

1986    Andy McElrea

1987    Paul Larsen

1988    Grant Milligan

1989    Paul Larsen

1990    Grant Milligan

1991    Andy McElrea

1992    Nigel Barclay

1993    Chris Bird

1994    Andy Neale

1995    Greg Tulett

1996    Greg Tulett

1997    Leroy Stevenson

1998    Carl Loader

1999    Noel Atley

2000    Brent Collins

2001    Daniel Gaunt

2002    Mark Rutherford

2003    Ryan Millen

2004    Marc Doran

2005    Robert Toshach

2006    Craig McRae

2007    Caine Lobb

2008    John Whelan

2009    Nick Donaldson

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Brett Sullivan

2013    Michael Collins

2014    Jamie Conroy

2015    Michael Collins

2016    Ethan Anderson

2017    Michael Collins

 

SIFF  CLUB   TROPHY

3rd  -  OVERALL  CHAMPIONSHIP

 

1994    Kevin Bell

1995    John Clegg

1996    Endel Johnson

1997    Dave Robertson

1998    Noel Atley

1999    Ian Bisman / Ian Clements

2000    Robert Toshach

2001    Steve Donaldson

2002    John Mann

2003    Robert Toshach

2004    Royce Bayer

2005    Gary Lovie

2006    Adam Reid

2007    Nick Donaldson

2008    Stefan Webling

2009    Steve Heffernan

2010    Munro Tall

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Robert Toshach

2013    Robert Toshach

2014    Steve Heffernan

2015    Taylor Cockerton

2016    Hunter McElrea

2017    Ethan Anderson

 

SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP

2nd   -  CLASS   1  CHAMPIONSHIP

 

1995    Warwick McLauchlan

1996    Phil Marsh

1997    Robert Toshach / Bruce Henley

1998    John Mann

1999    Peter Faul

2000    Noel Atley

2001    Todd Stewart

2002    Steve Donaldson

2003    Richard Reid

2004    Robert Toshach

2005    Royce Bayer

2006    Robert Toshach

2007    John Whelan

2008    Caine Lobb

2009    Matt Williams

2010    Steve Edwards

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Michael Collins

2013    James Munro

2014    Michael Collins

2015    Taylor Cockerton

2016    Jordan Michels

2017    Ethan Anderson

 

FORMULA  LIBRE  CUP

1st -  CLASS  2   CHAMPIONSHIP

1983    Andy McElrea

1984    Fred Wroblenski

1985    Don Elvy

1986    L. Brown

1987    Don Elvy

1988    Kevin Hill

1989    B. Wittington

1990    B. Wittington

1991    John Douglas

1992    Jim Spillane

1993    P. Gale

1994    Greg Tulett

1995    Dave Robertson

1996    Carl Loader

1997    Carl Loader

1998    Carl Loader

1999    Noel Atley

2000    Carl Wall

2001    Ian Clements

2002    Carl Wall

2003    Carmen Doran

2004    James Mitchell / Carmen Doran

2005    Steve Edwards

2006    Nick Donaldson

2008    Henry Thomas-Kircher

2009    Hamish Mosley

2010    Dave Robertson

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Henry Thomas-Kircher

2013    Doug Price

2014    Steve Heffernan

2015    Michael Collins

2016    Dyson Freeman

2017    Michael Collins

ALLISON  CARRIERS  CUP

3rd -  CLASS 2  CHAMPIONSHIP

 

1995    Peter Sprague

1996    Steve Donaldson

1997    Leroy Stevenson

1998    Ian Clements

1999    Ian Clements

2000    Steve Donaldson

2001    Noel Atley

2002    Steve Edwards

2003    Steve Heffernan

2004    Steve Edwards

2005    Steve Heffernan

2010    Scott Downs

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Justin Heffernan

2014    Dyson Freeman

2015    Steve Heffernan

2016    Anna Collins

2017    Royce Bayer

SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY

2nd -  CLASS  3  CHAMPIONSHIP

 

1996    Mike Collins

1997    Clive Kirkland

1998    Dave Harris

1999    Bradley Page

2000    Clive Kirkland

2001    Phil Reed

2002    Marc Doran

2003    Neil Whitaker / Wayne Colville

2004    Clive Kirkland

2014    Laurie Henderson

2015    Roger McKenzie

2016    Roger McKenzie

2017    Graeme Dickie

TEAM  HUTCHINSON  FORD  CUP

BEST  SIFF  PERFORMANCE  IN  NATIONAL  FF CHAMPIONSHIP

 

 

1995    Shane Drake

1996    Greg Tulett

1997    Greg Tulett

1998    Greg Tulett

1999    Leroy Stevenson

2000    Brent Collins

2001    Daniel Gaunt

2002    Todd Stewart

2003    Marc Doran

2004    Andy Knight

2005    Marc Doran

2006    Earl Bamber

2007    Kurt Peterson

2008    John Whelan

2009    Matthew Penrose

2010    Matthew Penrose

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Henry Thomas-Kircher

2013    James Munro

2014    Jamie Conroy

2015    Taylor Cockerton

2016    Aaron Marr

2017    Liam Lawson

 

WALTHAM  CUP

3rd  BEST  SIFF  PERFORMANCE  IN  NATIONAL  FF  CHAMPIONSHIP

 

1995    Greg  Tulett

1996    Paul Larsen

1997    Doug Drake

2000    Mark Munro

2001    Steve Donaldson

2002    Royce Bayer

2003    Robert Toshach / Richard Reid

2005    Phil Helebrekers

2006    David Arrowsmith

2007    Caine Lobb

2008    Stefan Webling

2009    Chris Cox

2010    Brett Sullivan

2013    Steve Heffernan

2014    Aaron Marr

2015    Aaron Marr

2016    Anna Collins

2017    Jordan Michels

 

2- CANTERBURY  RACING  SCHOOL

TOP  GUN  TROPHY   

 

1993    Robert Borrius-Broek

1994    Gary Ridden

1995    Greg Tulett

1996    Rick Armstrong / Carl Loader

1997    Leroy Stevenson

1998    Bruce Henley

1999    John Mann / Ian Clements

2000    Mark Munro

2001    Daniel Gaunt / Todd Stewart

2002    Todd Stewart / Mark Rutherford

2003    Ryan Millen

2004    Andy Knight

2005    Gary Lovie

2006    Craig McRae

2007    Caine Lobb / John Whelan

2008    John Whelan

2009    Matt Williams

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Andre Heimgartner

2013    Mark and Michael Collins

2014    Michael Collins

2015    Michael Collins

2016    Andy McElrea

2017    Liam Lawson

PERFORMANCE   ENGINE  CENTRE

MECHANIC  OF  THE  YEAR

 

1995    Steve Cosgrove

1996    Greg Hayward

1997    Steve Cosgrove

1999    Robert Toshach

2000    Carl Wall

2001    Mr Johnny Johnston

2002    Ian McKeown

2003    Chris Hyde / Richard Box

2004    Brett  Osler

2005    Ian McKeown

2006    Bruce Gibbs Robert Toshach

2007    Phil Strever

2008    Tom Penrose

2009    Steve Donaldson

2010    Carl Bankier

2011    Not contested  - Canty. e/quake

2012    Dean Pester

2013    Andy Neale

2014    Mark Collins

2015    Sandy Kidd

2016    Mark Collins

2017    Mark Collins

SIFF  TROPHY 

BEST  PREPARED  CAR

 

1994    Allan Jones

1995    Mobil 1 Formula Ford Team

1996    Mobil 1 Formula Ford Team

1997    Carl Loader

1998    Gordon MacIntyre

1999    Ian Bisman / Noel Atley

2000    Steve Donaldson

2001    Steve Edwards

2002    Gordon MacIntyre

2003    Steve Donaldson

2004    Steve Edwards

2005    Steve Edwards

2006    Nick Donaldson

2007    Steve Edwards

2008    John Whelan

2009    Donaldsons

2010    Steve Edwards

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Michael Collins

2013    Steve Edwards

2014    Mark Collins

2015    Michael Collins

2016    Graham Dickie

2017    Michael Collins

 

FLEXOPLAS  CUP

KING   OF  RUAPUNA

2004    Noel  Atley

2005    Richard Reid

2006    Nick Donaldson

2007    John Whelan

2008    John Whelan

2009    Matt Williams

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Robert Toshach

2013    Michael Collins

2014    Jamie Conroy

2015    Michael Collins

2016    James Webb

2017    Michael Collins

 

MANN  FAMILY  

HALF   TON  CUP

2002    Royce Bayer

2003    Royce Bayer

2004    Ian Bisman

2005    Ian Bisman

2006    David Arrowsmith

2007    Steve Heffernan

2008    Steve Heffernan

2009    Steve Heffernan

2010    Steve Edwards

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Robert Toshach

2013    Robert Toshach

2014    Steve Heffernan

2015    Robert Toshach

2016    Robert Toshach

2017    Steve Heffernan

301 MAIN  SOUTH  ROAD  CUP

2nd -  OVERALL   CHAMPIONSHIP

 

1982    John Crawford

1983    Kevin Hill / Graham Dodd

1984    Paul McEwan

1985    John Crawford

1986    Paul Larsen

1987    Chris Hyde

1988    Paul Larsen

1989    Chris Hyde

1990    Paul Larsen

1991    John Douglas

1992    Jim Spillane

1993    Chris Bird

1994    Greg Tulett

1995    Dave Robertson

1996    Carl Loader

1997    Carl Loader

1998    Bruce Henley

1999    Ian Bisman / Ian Clements

2000    Noel Atley

2001    Todd Stewart

2002    Steve Donaldson

2003    Richard Reid

2004    Robert Toshach

2005    Royce Bayer

2006    Nick Donaldson

2007    John Whelan

2008    Caine Lobb

2009    Matt Williams

2010    Steve Edwards

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Michael Collins

2013    James Munro

2014    Michael Collins

2015    Ryan Yardley

2016    Jordan Michels

2017    Jordan Michels

 

DUNLOP  MOTORSPORT  CUP

1st  -   CLASS  1  CHAMPIONSHIP

1986    Andy McElrea

1987    Chris Hyde

1988    Chris Hyde

1989    Paul Larsen

1990    Grant Milligan

1991    Andy McElrea

1992    Nigel Barclay

1993    P. Gale

1994    Andy Neale

1995    Greg Tulett

1996    Greg Tulett

1997    Hamish Cross

1998    Bruce Henley

1999    John Mann

2000    Brent Collins

2001    Daniel Gaunt

2002    Mark Rutherford

2003    Ryan Millen

2004    Marc Doran

2005    Robert Toshach

2006    Craig McRae

2007    Caine Lobb

2008    John Whelan

2009    Nick Donaldson

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Brett Sullivan

2013    Michael Collins

2014    Jamie Conroy

2015    Ryan Yardley

2016    Ethan Anderson

2017    Jordan Michels

SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY

3rd -  CLASS 1  CHAMPIONSHIP

 

1995    John Clegg

1996    Chris Bird

1997    Leroy Stevenson

1998    Mike Collins

1999    Robert Toshach

2000    John Mann / Robert Toshach

2001    Steve Donaldson

2002    John Mann

2003    Steve Donaldson

2004    Royce Bayer

2005    Gary Lovie

2006    Adam Reid

2007    Nick Donaldson

2008    Stefan Webling

2009    Steve Heffernan

2010    Munro Tall

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Robert Toshach

2013    Robert Toshach

2014    Steve Edwards

2015    Caleb Cross

2016    Robert Toshach

2017    Steve Heffernan

BATCHELOR  MOTORS  CUP

2nd -  CLASS  2  CHAMPIONSHIP

 

1982    Lyn Johnson

1983    Ian McDonald

1984    Kevin Hill

1985    Alan Jones

1986    Chris Hyde

1987    Warwick McLaughlan

1988    Chris Hyde

1989    Dean Gullery

1990    Blair Smith

1991    Nigel Barclay

1992    Shane Drake

1993    Kevin Bell

1994    Kevin Bell

1995    Kevin Bell

1996    John Clegg

1997    Noel Atley

1998    Noel Atley

1999    Ian Bisman

2000    Ian Clements

2001    Jim Spillane

2002    Ian Clements

2003    Steve Edwards

2004    Carmen Doran / James Mitchell

2005    Munro Tall

2006    Liam Heffernan

2009    Henry Thomas-Kircher

2010    Hamish Mosley

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Doug Price

2014    Derek Wilson

2015    Derek Wilson

2016    Hunter McElrea

2017    James Dicey

JOHNNY  JOHNSTON  MEMORIAL  CUP

1st  -  CLASS 3  CHAMPIONSHIP

 

1997    Mike Collins

1998    Clive Kirkland

1999    Sue Tansey

2000    Royce Bayer

2001    Robin Judkins

2002    Wayne Colville

2003    Neil Whitaker / Wayne Colvile

2004    David Arrowsmith

2008    Ian Bisman

2009    Ian Bisman

2010    Ian Bisman

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Roger McKenzie

2013    Roger McKenzie

2014    Graham Dickie

2015    Doug Price

2016    Corey Hodges

2017    Roger McKenzie

 

SOUTH  ISLAND  FORMULA  FORD  CUP

3rd  -   CLASS  3  CHAMPIONSHIP

 

1999    Gordon MacIntyre

2000    Steve Heffernan

2001    Carmen Doran

2002    Vance Stewart

2003    Clive Kirkland

2004    Wayne Colville

2015    Dave McKenzie

2016    Graham Dickie

2017    Andy Downs

 

CANTERBURY  CARS  4WD  CUP

2nd  BEST  PERFORMANCE  IN  NATIONAL   FF  CHAMPIONSHIP

 

1995    Jason Richards

1996    Gary Ridden

1997    Gary Ridden

1998    Bruce Henley

2000    Noel Atley

2001    Todd Stewart

2002    Steve Donaldson

2003    Ryan Millen

2004    Marc Doran

2005    Keeley Pudney

2006    James Mitchell

2007    John Whelan

2008    Caine Lobb

2009    Brett Sullivan

2010    Andre Heimgartner

2011    Not contested - Canty. e/quake

2012    Michael Collins

2013    Michael Collins

2014    Michael Collins

2015    Caleb Cross

2016    Jordan Michels

2017    Michael Collins

 

AVON  CITY  FORD  CUP

BEST  SIFF  CLASS  2  PERFORMANCE  IN  NAT. FF  CHAMPIONSHIP

 

1995    Kevin Bell

1996    Kevin Bell

1997    Carl Loader

2001    Laine Etwell

2002    Carl Wall

2003    Carmen Doran

2004    Noel Atley

2005    Steve Heffernan

2006    David Arrowsmith

2007    Steve Heffernan

2008    Matthew Penrose

2009    Matthew Penrose

2011    Not contested - Canty. e/quake

2013    Steve Heffernan

2014    Russ Noble

2015    Steve Heffernan

2016    Anna Collins

2017    Michael Collins

SOUTH   ISLAND  FORMULA  FORD  TROPHY

BEST  SIFF  CLASS  3  PERFORMANCE   IN  NAT.  FF  CHAMPIONSHIP

 

2014    Phil Foulkes

2015    Roger McKenzie

2016    Roger McKenzie

2017    Andy Downs

© Copyright 2020 South Island Formula Ford Club. All rights reserved.

Click here to go to the NZFF or NIFF website

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Instagram Square